Mini Tenis

MINI TENIS W TIE BREAK – RYS HISTORYCZNY

Nauczanie początkowe w tenisie jest obecne w ST Tie Break od 1997roku. W maju 97 przeprowadzono testy sprawnościowe wśród 6 – latków z ursynowskich przedszkoli i zerówek szkół podstawowych. Pierwsza grupa liczyła ponad 80 osób i od początku była trenowana przez Mazziego – Krzyśka Waltera, wtedy studenta IV roku warszawskiej AWF. Z tej pierwszej grupy kilka lat później utworzono klasę III o profilu tenisowym w Szkole Podstawowej nr 319 na Ursynowie. W 1998 roku powstał program mini tenisa „Twoja Era”, który do dnia dzisiejszego jest ulepszany w oparciu o zbierane każdego roku doświadczenia. Od roku 2004 mini tenis zyskał w naszym klubie swoja własną halę, która obecnie jest nowoczesnym ośrodkiem metodycznym służącym do pracy z dziećmi w wieku 4-6 lat. Starsze dzieci trenują na drugim obiekcie – składającym się z dwóch kortów i zaplecza, ośrodka na terenie SGGW. Program przechodził wielokrotnie różne zmiany, z roku na rok unowocześniał się, od roku 2009 przyjęliśmy miano Akademii Mini Tenisa. Niezmiennie natomiast nauczaniem początkowym rządzi Mazzi, teraz mający do pomocy jeszcze pięciu trenerów. Z jednym z nich, Jackiem Multanem, stworzyli cykl artykułów o mini tenisie pt. „Od bobasa do Samprasa” będący pierwszą w Polsce próbą usankcjonowania istnienia treningu tenisowego dla najmłodszych.

MINI TENIS W TIE BREAK – DZISIAJ

Akademia Mini Tenisa Tie Break obecnie jest jednym z największych ośrodków treningu tenisowego dzieci w Polsce. Czternastoletnie doświadczenie skutkuje nowoczesnym i co najważniejsze – przynoszącym efekty programem nauczania początkowego w tenisie. We wrześniu 2010 roku rozpoczęliśmy wdrażanie programu nauczania początkowego w tenisie Tenis 10. Jest to ogólnopolski program propagowany przez Polski Związek Tenisowy. Koordynatorem wdrażania programu w Polsce jest Magdalena Rejniak Romer (Dyrektor Biura PZT), natomiast współautorami podręcznika Tenis 10 są nasi trenerzy: Krzysztof Walter (Mazzi) i Jacek Multan.

Co możemy zaproponować w AMT TB?

Dziecko które trafia do nas zostaje skierowane do odpowiedniej grupy w oparciu o wiek oraz umiejętności przyszłego tenisisty. Na każdym poziomie jesteśmy w stanie dostosować taką grupę lub stworzyć nową jeżeli uzbiera się garstka chętnych dzieci o podobnym poziomie zaawansowania. Nie rzadko w szeregi Akademii wstępują dzieci, które już posiadają pierwsze szlify tenisowe - takie osoby po sprawdzeniu techniki trafiają do grup dopasowanych poziomem umiejętności.

Akademia posiada dwa ośrodki metodyczne

1. Hala Mini Tenisa przy ul. Koncertowej 8a – wyjątkowa na skalę ogólnopolską, kolorowa, pstrokata i wprowadzająca od pierwszego momentu dziecko w dobry nastrój, hala posiada nawierzchnię dywanową, może obsługiwać jednocześnie dwie grupy dzieci.

2. Ośrodek Midi Tenisa przy ul. Nowoursynowskiej 161 – z dwoma kortami pokrytymi sztuczną nawierzchnią, dla roczników do siódmego roku życia. Ośrodek posiada własne zaplecze – szatnie, salon z kominkiem i aneksem „kawowym” dla oczekujących rodziców.

Sprzęt

Obiekty treningowe Akademii są wyposażone we wszelkie przybory niezbędne do zajęć z młodymi tenisistami, którymi wspomagamy się w procesie treningu. Posługujemy się siedmioma rodzajami piłek – od gąbek poprzez piłki niskokompresyjne po normalne twarde piłki do rzutów. Do tego rakiety o długości i ciężarze odpowiednim dla danego wieku, kolorowe piłki, pachołki, drabinki, obręcze, znaczniki i co jeszcze dusza zapragnie….

Program nauczania

Opracowany w Akademii Mini Tenisa program nauki gry został dostosowany do specyfiki pracy z małymi dziećmi, nasze pomysły wielokrotnie były doceniane podczas pokazów na konferencjach trenerskich Polskiego Związku Tenisowego i prezentacji w czasie trwania dużych turniejów tenisowych.

Od bobasa do Samprasa – podział grup wiekowych

 

1. Maleństwa – grupy M – dla czterolatków, trening opierający się na zabawie i łatwych zadaniach ruchowych. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, a ich celem jest oswojenie dziecka z obecnością osoby trenera, sprzętu tenisowego, a także wspomaganie w rozwoju podstawowych cech motorycznych.

2. Puchatki - grupy P – dla pięciolatków, zajęcia dwa razy w tygodniu, nauka gry od początku w uproszczonej formie – gra piłką toczoną, przebijanie balonów, gra lekkimi piłkami gumowymi, próby przebijania z trenerem. Nabywanie umiejętności poruszania się po korcie poprzez ćwiczenia rzutne różnymi piłkami z partnerem. Ćwiczenia z rakietą zajmują co najmniej 60% czasu zajęć. Cel główny – przygotowanie gruntu pod grę piłkami z gąbki.

 

 3. Kubusie – grupy K – dla sześciolatków, nauka gry poprzez jak najszybsze doprowadzenie do umiejętności wymiany piłką z gąbki – ćwiczenia czucia siły uderzenia, ćwiczenia umiejętności oceny lotu piłki i odpowiedniego ustawienia się. Korygowanie techniki poprzez grę i podczas wymiany z partnerem. Kort tenisowy- podobne wymiary jak dla 7 lat. Ćwiczenia z rakietą zajmują co najmniej 70 % czasu zajęć . Cel główny – gra turniejowa piłkami z gąbki i przygotowanie gruntu pod grę piłkami o obniżonej kompresji.
 

4. Grupy A - dla siedmiolatków, zajęcia od 3 do 5 godzin tygodniowo, nauka techniki w celu turniejowej gry gąbkami, przygotowanie do gry piłkami niskokompresyjnymi/ 50 % wolniejszymi od normalnych/, talentiada – gry tenisowe i zaawansowane gry paratenisowe, dodatkowe treningi ogólnorozwojowe.
 

5. Grupy B - dla ośmiolatków, zajęcia 3-5 godzin tygodniowo, przygotowanie do gry piłkami twardymi/ 25 % wolniejszymi od normalnych/, gra piłkami niskokompresyjnymi na dużym korcie, zaawansowane gry talentiadowe, starty w wewnątrz klubowych i organizowanych w innych klubach turniejach mini tenisa . Po roku pracy na tym poziomie chętni mogą ubiegać się o przyjęcie do grupy wyczynowej Tie Break Team

 

6. Grupy ATP – dla dziewięcio i dziesięciolatków, przygotowanie techniczne do zaawansowanej gry na całym korcie piłkami mid i normalnymi, starty w turniejach amatorskich lub zawodniczych do 10 lat/ kategoria „Krasnale”/ Grupy ATP obejmują także dzieci starsze ponad dziesięcioletnie które maja ambicje startów w turniejach amatorskich lub chcą doskonalić się dalej w dobrze zorganizowanych grupach rówieśniczych, z trenerami których znają od lat.